Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9122057



*

nr 912 2057


Axel Herman Hägg

(1835-1921), Sverige


Etsning, Axel Herman Hägg (1835-1921), Kyrka, 1904, motivet: 39x26


Axel Herman Hägg, svensk arkitekt och målare född 1835, död 1921.

Utrop:

800 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 september 2014
kl 18:59:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/8 16:24:10 1      600 kr
1/9 18:57:55 2      450 kr
15/9 18:53:57 3      600 kr
15/9 18:54:50 3      Vinnande bud



  • Tema
  • 15 sep

Grafik

På tema grafik i september har vi samlat litografier och etsningar med mera av Olle Baertling, Stig Claesson Slas, Corneille, Peter Dahl, Salvador Dalí, Yrjö Edelmann, Svenolov Ehrén, Mona Huss Walin, ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Axel Herman Hägg

Axel Herman Hägg, svensk arkitekt och målare född 1835, död 1921.

Läs mer om Axel Herman Hägg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel herman hägg etsning etsningar grafik kyrka svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:15
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:20
  • 7069 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:11
  • 7072 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:37
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:54
  • 7068 Färgetsning
    Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:47




Ladda ner broschyr